Sohbet

Niçin Sohbet yapmak Gerekir

Sohbet

İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa… Evet, konuşuyoruz, her şey için, her zaman. Bir şey satın alırken, işimizi yapmak için, rahatsızlıklarımızı dile getirmek için, bazen de mutluluğumuzu… Bazen, bir şey olması gerekmez, kendi kendimize içimizden konuşuruz…Ama bu konuşmaların içine, yemek tariflerindeki tabirde olduğu gibi, bir tutam arkadaşlık eklenince, konuşmak dediğimiz fiil, bir anda ‘haydi gel, iki lafın belini bükelim’ şeklinde değişir. Bükülen kelimeler hiçbir zaman ‘iki’ taneyle sınırlı kalmaz, orası ayrı mesele. Aslında amaç; düşünceleri ve duyguları paylaşmaktır, kısacası sohbet etmek, en az iki kişi arasında gerçekleşen sözel bir paylaşımdır.
Sohbet etmek, üzerinde düşünüldüğünde, ucu bucağı olmayan bir paylaşımdır. Sohbet eden kişilerin de ötesindedir paylaşım. Düşünün ki, iki arkadaş bir çay bahçesinde buluşmuş ve muhabbet ediyorlar. Sohbet bu ya, konu konuyu mutlaka açar ve çay bahçesinde uzunca bir sure geçer. O arada yenilenin içilenin bedeli de ödenir. Aslında ödenen o bedel, edilen muhabbetin maddi paylaşımıdır çay bahçesiyle. Çay bahçesi, o ödenenlerle ayakta kalır ve sonraki sohbetlere ev sahipliği yapmaya devam eder.

chat, konuşmaktır diyerek geçilecek bir konu değildir. Bazen iki sıcak kelimedir, bazen günden güne değişen koskoca bir sektördür. Çok söze gerek yok aslında, rahat sohbet etmek farkında olmasakta, hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından, paylaşımlarından birisidir. O denli önemlidir ki, onore edici sözler bile üretiriz onun için; ‘İçmek bahane, sohbet şahane’

 

Www.TRChat.ORG

Niçin Sohbet yapmak Gerekir

Sohbet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*